22nd ICSH ST25

22nd ICSH ST25 学术交流

第22届ICSH国际历史科学大会日程(Updated20150813)

发布时间:2015-08-13    点击次数:

第22届ICSH国际历史科学大会日程

其中“ST25分会场”由姜生教授担任召集人


CISH’s XXIInd CONGRESS

XXIIème Congrès du CISH

JINAN (23-29 August /23-29 août 2015)

 

 

Draft Programme/Programme provisoire

 

 

Different types of sessions/ Les différents types de sessions

 

A Major Theme (with its organizers, discussants and 12 paper givers) is organized in a session which lasts an entire day (morning: 3 hours; and afternoon: 3 hours)

 

A Specialised Theme (with its organizers, discussants and 6 to 8 paper givers) is usually proposed and supported by one member of the CISH (National Committee or International Affiliated Organization or Internal Commission); the session lasts a half-day (3 hours)

 

A Joint Session (with its organizers, discussants and 6 to 8 paper givers) has to be proposed and supported by at least two members of the CISH (National Committee or International Affiliated Organization or Internal Commission); the session lasts a half-day (3 hours)

 

A Round Table is a session where the organizer gives a paper which is discussed by 4 commentators; the session lasts a half-day (3 hours)

 

Un thème majeur (avec ses responsables de séances, ses discutants et ses 12 auteurs de contributions) est organisée dans le cadre d’une séance qui dure une journée entière (matin : 3 heures ; après-midi : 3 heures)

 

Un thème spécialisé (avec ses responsables de séances, ses discutants et ses auteurs de contributions – entre 6 et 8) est habituellement proposé et soutenu par un membre du CISH (comité national, ou organisation internationale affiliée, ou commission interne) : la séance dure une demi-journée (3 heures)

 

Une session jointe (avec ses responsables de séances, ses discutants et ses auteurs de contributions – entre 6 et 8) est obligatoirement proposée et soutenue par deux membres du CISH au moins (comité national, ou organisation internationale affiliée, ou commission interne) : la séance dure une demi-journée (3 heures)

 

Une table ronde est une session où le responsable de séance livre une contribution qui est discutée par 4 commentateurs ; la séance dure une demi-journée (3 heures)

 

 

 

 

Organization of the sessions/organisation des séances

 

- Major Themes, Specialised themes, Joint sessions/Thèmes majeurs, thèmes specialises, sessions jointes

. The authors of papers must submit their text before the Congress to the organizer(s), to the discussant(s) of their session and to the General Secretary of the CISH (sgcish1@gmail.com)

. In Jinan, the organizer(s) will chair the session; introduce the theme and the problématique, introduce the participants (10 minutes); they will conclude the session.

       . Each participant will speak for 10 minutes

. The discussant will then take the floor for about 20 minutes and set out his/her views and comments

. Adequate time will be reserved for the general discussion (about one hour)

. For the Major Themes, this timing is valid for each of their half-days (except of course the final words of the organizer(s) given once, at the end of the day)

 

. Les auteurs des communications adressent leurs textes avant le Congrès, à leur(s) responsable(s) de séances et à leur(s) discutant(s), ainsi qu’au Secrétaire général du CISH (sgcish1@gmail.com)

. À Jinan, le(s) responsable(s) de séance introdui(sen)t le thème et la problématique, présente(nt) les participants à la séance (10 minutes) ; ils concluent la séance

       - Les auteurs des communications disposent de 10 minutes chacun

- Le discutant ou la discutante intervient ensuite pour présenter en 20 minutes ses commentaires et réflexions

- Un temps suffisant doit être laissé pour un débat général avec la salle (une heure environ).

- Pour les thèmes majeurs, ce déroulement de séance s’applique à chacune de ses demi-journées (sauf évidemment pour la conclusion du ou des responsables de séance, donnée une seule fois, en fin de journée)

 

- Round Tables/Tables rondes

 

-In Jinan, the organizer(s) will introduce the commentators and will present the paper which will be discussed (20 minutes)

       - Each commentator will have 15 minutes for his/her comment

- Adequate time must be reserved for the general discussion (about 1 hour and a half)

 

- Les responsables des tables rondes envoient leur texte aux 4 commentateurs avant le Congrès, ainsi qu’au Secrétaire général du CISH (sgcish1@gmail.com)

- À Jinan, le(s) responsable(s) présente(nt) les commentateurs et communiquent le texte qui fait l’objet de la discussion (20 minutes)

       - Les commentateurs disposent de 15 minutes chacun pour réagir à ce texte

- Un temps suffisant doit être laissé pour un débat général avec la salle (une heure et demie environ)

 

- Tea breaks

 

-During the Congress, tea and coffee will be served at 10:15-11:15 on the morning, 15:15-16:15 on the afternoon. You will find the service nearby the conference room.

 

-The organizer or chair of each panel has the right to decide the starting-ending time. The recommended time of tea break is no more than 15 minutes.

 

 

 

 

General Time Schedule/Calendrier général

 

- Sunday 23 August/ Dimanche 23 août:

 

. 10 AM-12    1st CISH’s General Assembly (welcome and registration from 9:15 AM)

  10h-12h      1ère Assemblée générale du CISH (accueil et émargement à partir de 9 h 15)

 

. 1:30 PM-3:30 PM  1st CISH’s General Assembly

  13 h 30-15 h 30       1ère Assemblée générale du CISH

 

. 4 PM-6:30 PM   Opening session: Nature and Human History

  16 h-18 h 30        Séance d’ouverture: Nature et histoire de l’humanité

 

- Monday 24 and Tuesday 25 August/ Lundi 24-Mardi 25 août:

  

. 4 Major Themes (a whole day each, 9 AM-12:15 PM and 2 PM-5:15 PM)

  Monday 24: Major themes 1 and 2; Tuesday 25: Major themes 3 and 4

  4 thèmes majeurs (une journée entière pour chacun d’entre eux, 9 h-12 h 15 et 14 h-17 h 15 )

  Lundi 24: thèmes majeurs 1 et 2; Mardi 25: thèmes majeurs 3 et 4

 

- Wednesday 26 (morning and afternoon) and Thursday 27 (morning) August

   Mercredi 26 (matin et après-midi)-Jeudi 27 (matin) août:

 

. 27 Specialised Themes; 18 Joint Sessions; 19 Round Tables(one half day for each of these sessions)

  27 thèmes spécialisés ; 18 sessions jointes ; 19 tables rondes (une demi-journée pour chacune de ces sessions)

 

- Thursday 27 (afternoon)-Friday 28 August (three half days)

   Jeudi 27 (après-midi)-Vendredi 28 août (trois demi-journées):

 

. 1 special session/1 session spéciale

 

. The International Affiliated Organizations’ and Internal Commissions’ meetings (Conferences and General Assemblies)

  Les réunions des organisations internationales affiliées et commissions internes (colloques et assemblées générales)

 

- Monday 24, Tuesday 25, Wednesday 26, Thursday 27, Friday 28 August

   lundi 24, mardi 25, Mercredi 26, Jeudi 27, Vendredi 28 août:

 

. 7:45 PM-9:30 PM   Evening sessions

  19 h 45-21 h 30       Sessions de soirée

 

 - Saturday 29 August/ Samedi 29 août:

 

. 9 AM-11 AM   2nd CISH’s General Assembly

  9 h-11h             2nde Assemblée générale du CISH

 

. 11:15 AM-12:45 PM   Closing session

  11 h 15-12 h 45            Séance de clôture


Glance of the Program

 

Session Type

Abbreviation

Major Theme

MT

Specialised Theme

ST

Joint Session

JS

Round Table

RT

International Affiliated Organization

IAO

Internal Commission

IC

 

 

Venue

Abbreviation

Shandong Hotel

SD

Nanjiao Hotel

NJ

Club of Nanjiao Hotel

Club

Shandong University

SDU

 

Code

Names of International Affiliated Organizations and Internal Commisions

IAO 1

Commission Internationale d'Histoire et d'Études du Christianisme

IAO 2

International Commission for the History of Representative and Parliamentary Institutions

IAO 3

The International Association of Historical Societies for the study of Jewish History

IAO 4

International Standing Conference for the History of Education

IAO 5

International Commission on the History of the French Revolution

IAO 6

International Commission for the History of Travel and Tourism

IAO 7

International Society of History Didactics

IAO 8

International Commission for Historical Demography

IAO 9

Commission Internationale des Etudes Historiques Slaves

IAO 10

Commission of History of International Relations

IAO 11

International Federation for Research in Women’s History

IAO 12

The Society for the History of Authorship, Reading and Publishing

IAO 13

The International Committee for the History of the Second World War

IAO 14

International Social History Association

IAO 15

Network of World and Global History Organizations

IAO 16

Commission internationale d’histoire militaire

IAO 17

International Commission for the History and Theory of Historiography

IC 1

International Federation for Public History

IC 2

International Association for the History of State and Administration

 

 

NOTE:

 

       In the following forms: MT 1-1 stands for Session 1 of Major Theme 1, IAO 1-1 means Session 1 of the meetings of IAO 1,and so on.

 

Sunday 23 August

1st Generel Assembly( 10:00-12:00 )

Shandong High Speed Hall, SD

1st Generel Assembly(13:30-15:30 )

Shandong High Speed Hall, SD

Opening Session( 16:00-18:30 )

Shandong Hall, SD

Welcome Buffet Dinner(18:45

Golden Hall, SD

 

 

Monday 24 August

Morning Session ( 9:00-12:15 )

Code

Room

Code

Room

MT 1-1

Shandong Hall,SD

MT 2-1; MT 2-2

Movie Hall,SD

Afternoon Session ( 14:00-17:15 )

Code

Room

Code

Room

MT 1-2

Shandong Hall,SD

MT 2-3; MT 2-4

Movie Hall,SD

Evening Session

Theme

Room

Change of Value-Value of Change. Transforming Societies in Global Persepective via Oral History ( 19:45-21:30 )

Movie Hall,SD

Launch and Seminar of the Publication Chinese Historiography 1978-2008  (19:30-21:00)

Liaocheng HallSD

                                                              

 

Tuesday 25 August   

Morning Session ( 9:00-12:15 )

Code

Room    

Code

Room    

MT 3-1;MT 3-2

Shandong Hall,SD

MT 4-1

Movie Hall,SD

Afternoon Session ( 14:00-17:15 )

Code

Room    

Code

Room    

MT 3-3;MT 3-4

Shandong Hall,SD

MT 4-2

Movie Hall,SD

Evening Session ( 19:45-21:30 )

 

Theme

Room    

Promoting Digital History internationally

Movie Hall,SD

 


 

Wednesday 26 August

Morning Session ( 9:00-12:15 )

Code

Room    

Code

Room    

Code

Room    

ST 1

Shandong High Speed Hall,SD

ST 8

Binzhou Hall,SD

ST 15

Auditorium,NJ

ST 2

Lu Xin VIP Hall,SD

ST 9

Yantai Hall,SD

JS 1

Conference Room, 5F,NJ

ST 3

Jinan Hall,SD

ST 10

Zaozhuang Hall,SD

JS 2

Conference Room, S4F,NJ

ST 4

Qingdao Hall,SD

ST 11

Dongying Hall,SD

JS 3

Room 1012, Club

ST 5

Linyi Hall,SD

ST 12

Zibo Hall,SD

JS 4

Room 1013, Club

ST 6

Rizhao Hall,SD

ST 13

Dezhou Hall,SD

RT 1

Room 3013, Club

ST 7

Liaocheng Hall,SD

ST 14

VIP Room Mu Dan,SD

RT 2

Room 3012, Club

Afternoon Session ( 14:00-17:15 )

Code

Room    

Code

Room    

Code

Room    

ST 16

Yantai Hall,SD

JS 5

Zaozhuang Hall,SD

JS 12

Conference  Room, 5F,NJ

ST 17

Jinan Hall,SD

JS 6

Dongying Hall,SD

JS 13

Room 3012, Club

ST 18

Qingdao Hall,SD

JS 7

Zibo Hall,SD

JS 14

Room 1012, Club

ST 19

Linyi Hall,SD

JS 8

Dezhou Hall,SD

RT 3

Room 1013, Club

ST 20

Rizhao Hall,SD

JS 9

VIP Room Mu Dan,SD

RT 4

Room 1018, Club

ST 21

Liaocheng Hall,SD

JS 10

Meeiting Room, S4F,NJ

RT 5

Room 3018, Club

ST 22

Binzhou Hall,SD

JS 11

Auditorium,SD

RT 6

Room 3015, Club

Reception

Theme

Room   

Reception by Association of Chinese Historians(18:00-19:30)

Golden Hall,SD

Evening Session

Theme

Room    

The CISH /Jaeger-LeCoultre International Prize of History:

Award Ceremony ( 19:45-21:30 )

Shandong Hall,SD

Theme

Room

Seminar on Ju Culture(19:30-21:30)

Rizhao Hall,SD


 

 

Thursday 27 August

Morning Session ( 9:00-12:15 )

Code

Room

Code

Room

Code

Room

ST 23

Room 3018, Club                              

JS 18

Binzhou Hall,SD

RT 14

Conference Room, 5F,NJ

ST 24

Shandong High Speed Hall,SD

RT 7

Zaozhuang Hall,SD

RT 15

Conference Room, S4F,NJ

ST 25

Lu Xin VIP Hall,SD

RT 8

Dongying Hall,SD

RT 16

Room 1012, Club

ST 26

Jinan Hall,SD

RT 9

Zibo Hall,SD

RT 17

Room 1013, Club

ST 27

Qingdao Hall,SD

RT 10

Dezhou Hall,SD

RT 18

Room 1018, Club

JS 15

Linyi Hall,SD

RT 11

VIP Room Mu Dan,SD

RT 19

Room 3012, Club

JS 16

Rizhao Hall,SD

RT 12

Yantai Hall,SD

 

 

JS 17

Liaocheng Hall,SD

RT 13

Conference Room, S3F,NJ

 

 

Afternoon Session ( 14:00-17:15 )

Code

Room

Code

Room

Code

Room

IAO 1-1

Shandong High Speed Hall,SD

IC 1

Keynote Speech;

IC 1-1

(13:00-16:00)

VIP Room Mu Dan,

SD

IAO 11-5

(14:30-16:00)

Room 3018, Club

IAO 2-1

Lu Xin VIP Hall,SD

IC 1

General Assembly and Reception

(17:00)

VIP Room Mu Dan,

SD

IAO 11 Reception

(17:00-19:00)

Room Ju Xian, Blue Hall,NJ

IAO 5-1; IAO 5-2

Jinan Hall,SD

IAO 9-1;

IAO 9

General Assembly

Dongying Hall,SD

IAO 12-1

 

Conference  Room, S4F,NJ

IAO 6-1

Linyi Hall,SD

IAO 10-1;

IAO 10-2

Zibo Hall,SD

IAO 13-1;

General Assembly

(14:00-18:30)

Conference  Room, 5F,NJ

IAO 7-1;

IAO 7

General Assembly

Rizhao Hall,SD

IAO 11-Opening;

IAO 11-RT

(14:00-16:30)

Auditorium,NJ

IAO 14-1

Conference  Room, S3F,NJ

IAO 8

Plenary Session;

IAO 8-1; IAO 8-4

(13:45-18:15)

Liaocheng Hall,SD

IAO 11-1;

IAO 11-SUB A-1

(14:30-17:00)

Room 3012, Club

IAO 15-1

Room 1018, Club

IAO 8-2; IAO 8-5

(14:00-18:15)

Binzhou Hall,SD

IAO 11-2

(14:30-17:00)

Room 3013, Club

 

 

IAO 8-3;

IAO 8

Business Meeting

(14:00-18:15)

Yantai Hall,SD

IAO 11-3;

IAO 11-4

(14:30-17:00)

Room 3015, Club

 

 

Evening Session ( 19:45-21:30 )

Theme

Room

Global Connections:The Next Generation (Posters)

Shandong Energy Hall,SD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday 28 August

Morning Session ( 9:00-12:15 )

Code

Room

Code

Room

Code

Room

Special Session

Room 1013, Club

IAO 8-7;

IAO 8-9

(8:30-12:45)

Binzhou Hall,SD

IAO 11-7

Room 3015, Club

IAO 1-2

Shandong High Speed Hall,SD

IAO 8

Business Meeting;

IAO 8-10

(8:30-12:45)

Yantai Hall,SD

IAO 11-8a

Room 3018, Club

IAO 2-2

Lu Xin VIP Hall,SD

IC 1-2

Dongying Hall,SD

IAO 11-Lunch and Informal meeting

(12:00-14:00)

Room Ju Xian,

Blue Hall,NJ

IAO 3-1

Jinan Hall,SD

IC 2

General Assembly

Room 1012, Club

IAO 12-2

Conference  Room, S4F,NJ

IAO 4-1

Qingdao Hall,SD

IAO 9-2

Zibo Hall,SD

IAO 13-2

Conference  Room, 5F,NJ

IAO 5-3;

IAO 5

General Assembly

Linyi Hall,SD

IAO 10-3;

IAO 10-4

Dezhou Hall,SD

IAO 14-2

Conference  Room, S3F,NJ

IAO 6-2

Zaozhuang Hall,SD

IAO 11-6

Auditorium,NJ

IAO 15-2

Room 1018, Club

IAO 7-2

Rizhao Hall,SD

IAO 11-SUB B-1

Room 3012, Club

 

 

IAO 8-6;

IAO 8-8

(8:30-12:45)

Liaocheng Hall,SD

IAO 11-SUB A-2

Room 3013, Club

 

 

Afternoon Session ( 14:00-17:15 )

Code

Room

Code

Room

Code

Room

IAO 1-3;

IAO 1

Business Meeting

Shandong High Speed Hall,SD

IAO 8-12

Binzhou Hall,SD

IAO 11-11

Room 3015, Club

IAO 2-3;

IAO 2

Business Meeting

Lu Xin VIP Hall,SD

IAO 8-13

Yantai Hall,SD

IAO 11-SUB A-3

Room 3018, Club

IAO 3-2

Jinan Hall,SD

IC 1-3

Zaozhuang Hall,SD

IAO 12-3

Conference  Room, S4F,NJ

IAO 4-2

Qingdao Hall,SD

IAO 9-3

Dongying Hall,SD

IAO 13-3

Conference  Room, 5F,NJ

IAO 5-4; IAO 5-5

Linyi Hall,SD

IAO 10

General Assembly

Zibo Hall,SD

IAO 14

Business Meeting

Conference  Room, S3F,NJ

IAO 6

Business Meeting

VIP Room Mu Dan,SD

IAO 11-9;

IAO 11

Closing Words and Business Meeting

Auditorium,NJ

IAO 15-3

Room 1018, Club

IAO 7-3

Dezhou Hall,SD

IAO 11-8b

Room 3012, Club

IAO 16

Business Meeting

Room 1012, Club

IAO 8-11;

IAO 8

Plenary Session

(14:00-18:15)

Liaocheng Hall,SD

IAO 11-10

Room 3013, Club

IAO 17

General Assembly

(17:00-19:00)

Room 1013, Club

Evening Session ( 19:45-21:30 )

Theme

Room

History and Ethics

Shandong Energy Hall,SD

 

 

 

 

 

Saturday 29 August

 

2nd General Assembly (9:00-11:00)

Conference Room, 2F, Mingde Building,SDU

Closing Session (11:15-12:45)

Sheng Kunlun Music Hall,SDU

Farewell Buffet Lunch (13:00)

Qiyuan Cafeteria,SDU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Detailed Schedule

Sunday 23 August/Dimanche 23 août

 

1st General Assembly/1ère Assemblée générale

9:15 AM-10 AM   Rigistration

10 AM-12 and 1:30 PM-3:30 PM/ 10 h-12 h et 13 h 30-15 h 30

Shandong High Speed Hall, Shangdong Hotel

 

-        Opening Statement: Marjatta Hietala, president of the ICHS/Ouverture : Marjatta Hietala, présidente du CISH

-        General Secretary’s Report (2010-2015)/Rapport moral du Secrétaire general (2010-2015) : Robert Frank

-        Treasurer’s report/Rapport financier du Trésorier : Laurent Tissot

-        New members: Presentation of the candidates to ICHS (National Committees and International Affiliated Organizations); discussion and vote /Nouveaux membres : présentation des candidats au CISH (comités nationaux et organisations internationals affiliées) ; discussion et vote

-        Venue of the General Assembly of 2017: Moscow’s application; discussion and vote / Lieu de l’Assemblée générale du CISH en 2017, candidature de Moscou ; discussion et vote

-        Members of the new Board: outline of the procedure and introduction of the members proposed by the Nominating Committee/ Membres du nouveau bureau : rappel de la procedure et présentation des membres proposés par la commission de nomination

-        International Prize of History: outline of the procedure 2014-2015; presentation of the result; presentation of the rules governing the future prizes/ Prix international de l’histoire, présentation de la procédure 2014-2015 et du résultat ; présentation du règlement d’attribution des prochains prix 

-        Venue of the 23rd International Congress of Historical Sciences in 2020: presentation of the three candidacies (Athens, Poznan, Tampere)/ Lieu du 23e Congrès international des sciences historiques en 2020 : présentation des trois candidatures (Athènes, Poznan, Tampere)

 

Opening Session/Séance d’ouverture

4 PM-6:30 PM/16 h-18 h 30

Shandong Hall, Shandong Hotel

 

-     Opening speeches/Discours d’ouverture

-     Entertainment/Divertissement

-    3 Keynote speeches on the theme: Nature and Human History/3 exposés d’ouverture  sur le thème « Nature et histoire de l’humanité »: Andrea Giardina(Italy), Mamadou Fall(Senegal) and Xia Mingfang(China). Chair: Robert Frank.

 

Welcome Dinner/Dîner-Buffet de bienvenue

6:45 PM/18 h 45

Golden Hall, Shandong Hotel; Blue Hall, Nanjiao Hotel.


Monday 24 August/Lundi 24 août

 

Major Theme 1/Thème majeur 1

China from Global Perspectives

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15    

Shandong Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Wang Jianlang (Chinese Academy of Social Sciences)  

                      María Dolores Elizalde (CSIC, Madrid)

With the support of the Association of Chinese Historians and the Spanish National Committee

Discussant: Kenneth Pomeranz (University of Chicago)

 

Session 1

- Wan Ming (Chinese Academy of Social Science):

   China Silver monetization: Ming dynasty China and global interactions

- Guido Abbattista (University of Trieste):

   Europe and China in the ‘long enlightenment’: civilization, commercial ideology and the family of nations, 1780-1850

- Paul A. Kramer (Vanderbilt University):

   The Golden Gate and the Open Door: Civilization, Empire, and Exemption in the History of U. S. Chinese Exclusion, 1868-1910

- Pierre Singaravélou (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne):

   Laboratory of Globalisation? Tianjin c. 1900

- Valdo Ferretti (University of Rome La Sapienza):

   China and the international alliances at the beginning of the XXth century

- Kawashima Shin (University of Tokyo):

   Internationalism and Nationalism on modern and contemporary Chinese Diplomacy : Tribute system, Revolution and War

 

 

2 PM-5:15 PM/14 h-17 h 15 

Shandong Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Wang Jianlang (Chinese Academy of Social Sciences)  

                      María Dolores Elizalde (CSIC, Madrid)

With the support of the Association of Chinese Historians and the Spanish National Committee

Discussant: Manel Oll (Universitat Pompeu Fabra, Barcelona)

 

Session 2

- Michael Speidel and Anne Kolb (University of Zurich):

   Imperial Rome and China: contacts and the collection of information 

- Abdullah Al Masum (University of Chittagong):

   China-Bengal Interactions in the early 15th Century: A Study on Ma-Huan’s and Fei Shin’s Travels Accounts

- Salvatore Ciriacono (Padova University):

   Europe and the Chinese silk (16th -19th centuries)

- Ander Permanyer (Universitat Pompeu Fabra, Barcelona):

   The Spanish link in the Canton trade, 1787-1830: silver, opium and the Royal Philippines Company

- Alexander Petrov (Russian Academy of Sciences):

   Commercial relations of the Russian-American Company with China in the second half of the XIX century

- Wu Linchun (Dong Hwa University):

   Foreign Engineers’ Activities in China and the Process of China’s internationalization: the case of « The Engineering Society of China”, 1901-1941 »

 

Two speakers in reserve:

- Yiwei Cheng (University of Alberta):

   The Chinese Eastern Railway and China's Re-potrayal of Russia in the late 1910s and early 1920s

- Liu Wenming (Capital Normal University, Beijing):

   Caretakers of Sulu king’s Tomb in China, 1417-1733

 

 

 

Major Theme 2/Thème majeur 2

Historicizing Emotions

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15 

Movie Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Ute Frevert (Center for the History of Emotions, Max Planck Institute for Human Development, Berlin)

                      Andrew Lynch (Australian Research Council Centre of Excellence for the History of Emotions, Europe 1100-1800, The University of Western Australia)

With the support of the American Historical Association and the Australian Historical Association

Discussants: Charles Zika (University of Melbourne)

                      Jacqueline Van Gent (The University of Western Australia)

 

Session 1: Emotions, capitalism, and the market

- Laurence Fontaine (CNRS- ENS-EHESS, Paris):

   Emotional economies in early modern Europe

- Anna Geurts (University of Sheffield):

   The Pre-History of Stress

- Anne Schmidt (Max Planck Institute for Human Development, Berlin):

   Advertising culture and the making of the modern consumer

 

Session 2: Emotions and the creation of ‘others’

- Andrea Noble (University of Durham):

   Feeling Rules in Mexico: Crying in Colonial Contexts   

- Christianne Smit (Utrecht University):

   Fear and fascination – Savages in the Slums and the Colonies

 - Makoto Harris Takao (University of Western Australia):

    A Comparative Study of Emotional Pedagogies within the Society of Jesus and its Presence in Sixteenth-Century Japan      

 

 

2 PM-5:15 PM/14 h-17 h 15 

Movie Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Ute Frevert (Center for the History of Emotions, Max Planck Institute for Human Development, Berlin)

                      Andrew Lynch (Australian Research Council Centre of Excellence for the History of Emotions, Europe 1100-1800, The University of Western Australia)

With the support of the American Historical Association and the Australian Historical Association

 

Discussants: Charles Zika (University of Melbourne)

                      Jacqueline Van Gent (The University of Western Australia)

 

Session 3: Emotions in bodies and spaces    

- Fabrizio Titone (Universidad del País Vasco):

   Emotions and mourning rites in late medieval Sicily

- Alan Maddox (University of Sydney):

   Emotional expression and the Passion at the basilica of St Anthony of Padua in the early eighteenth century

- Benno Gammerl (Max Planck Institute for Human Development, Berlin):

  Love making homosexual bodies? 20th century perspectives

 

Session 4: Historicizing Emotions: theories and methodologies

- Meera Lee (Syracuse University, Syracuse, NY):

   Psychoanalytic theory and trauma studies

- Tuomas Tepora (University of Helsinki):

   What can the history of emotions learn from the neurosciences, if any?     

- Radmila Švaříčková Slabáková (Palacky University Olomouc):

   Emotions and memory in ego-documents: from correspondence to oral history


Evening Session  

Change of Value – Value of Change.

Transforming Societies in Global Perspective via Oral History

7:45 PM-9:30 PM/19 h 45-21 h 30 

Movie Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Miroslav Vaněk (Czech Academy of Sciences; Charles University Prague)

Discussant: Rob Perks (National Life Stories, British Library, London)

 

- Oldrich Tuma (Czech Academy of Sciences, Prague,):

   Introductory speech: Position of Oral History in Contemporary History research

- Miroslav Vaněk (Czech Academy of Sciences, Prague):

   Introduction : Why Are We Here? Oral History in Past and Future Perspectives

- Pavel Mücke (Czech Academy of Sciences, Prague):

   Changing of memory during and after political changes in Czechoslovakia

- Christina Landman (University of South Africa, Pretoria):

   Youth on the margins as agents of change in rural South Africa

- Indira Chowdhury (Srishti School of Art, Design and Technology, Centre for Public History, Bangalore):

   Between memory and history: The persistence of values at Gandhis ashram at Sewagram

- Joni Krekola (Veteran Members of Parliament Oral History Archive, Library of Finnish Parliament):

   Representative democracy from inside. Characteristics of the Finnish veteran MPs’ oral history interviews

- Laura Benadiba (ORT Technical School, Buenos Aires):

   Oral History in Latin America: building memories from the diversity

- Marta Kurkowska-Budzan (Jagellonian University, Krakow):   

   Doing history – making the historical change. Public history in Poland 1980s–2010s 

 

 

Launch and Seminar of the Publication

Chinese Historiography 1978-2008(English version)

7:30 PM-9:00 PM/19 h 30-21 h 

Liaocheng Hall, Shandong Hotel


Tuesday 25 August/Mardi 25 août

 

Major Theme 3/Thème majeur 3

Revolutions in World History: Comparisons and Connections

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15 

Shandong Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Alan Forrest (University of York)

                     Mitani Hiroshi (University of Tokyo)

                     Pierre Serna (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)

With the support of the International Commission of History of French Revolution, the French National Committee, the Network of Global and World History Organizations, the Japanese National Committee, the Korean National Committee, in association with the British National Committee and the African Network of Global History

Discussant:  Anna-Maria Rao (Università degli Studi di Napoli Federico II)

 

Session 1:  Revolutions in the Atlantic World

- Peter McPhee (University of Melbourne):

   Sister Republics? The American and French Revolutions in Comparative Perspective

- Annie Jourdan (University of Amsterdam):

   Revolutions in small countries in eighteenth- century Europe

- Annick Lempérière (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne):

   The Mexican Revolution, 1910-1917: How Latin American People Fought for a Modernity of their Own?

 

Session 2:  Revolutions in Twentieth Century Europe

- Victoria Zhuravleva (Russian State University for the Humanities, Moscow):

   The Limits of the Acceptable in Revolution: the First Russian Revolution in American Representations

- Ikeda Yoshiro (University of Tokyo):

   The Quest for the Republican Regime in the Russian Revolution

- Matthias Middell (University of Leipzig):

   The revolutions in Eastern Europe – What is New since 1989?

 

 

2 PM-5:15 PM/14 h-17 h 15 

Shandong Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Alan Forrest (University of York)

                    Mitani Hiroshi (University of Tokyo)

                    Pierre Serna (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)

With the support of the International Commission of History of French Revolution, the French National Committee, the Network of Global and World History Organizations, the Japanese National Committee, the Korean National Committee, in association with the British National Committee and the African Network of Global History

Discussant: Mitani Hiroshi (University of Tokyo)

 

Session 3:  Revolutions in Modern Africa and the Middle East

- Mulugeta Gebrhinot Berhe (Addis Ababa University):

   1989: a Turning Point in the History of Modern Ethiopia

- Joanna De Groot(University of York):

   Revolutions in another Language: a Comparative Evaluation of Indigenous and Transnational Elements in the Iranian Revolutions of 1905-11 and 1977-82

- Nadia Marzouki (European University Institute, Florence):

   Beyond the Secular/Religious Divide: Lessons from the Tunisian revolution

 

Session 4:  Revolutions in Modern East Asia

- Park Hun (Seoul National University):

   The Emergence of the ‘Literati Political Culture’ in Nineteenth Century Japan: Rethinking the Meiji Revolution in an East Asian Context

- Wang Qisheng (Beijing University):

   Continuity and Progression in the Twentieth Century Chinese Revolution

- Fukamachi Hideo (Chuo University, Tokyo):

   A Revolution Divided: China’s Ambivalence toward Modern Polity

 

 

 

Major Theme 4/Thème majeur 4

Digital Turn in History/Le tournant numérique en Histoire

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15 

Movie Hall, Shandong Hotel

 

Organizers: Claire Potter(The New School of Public Engagement)     

                      Francis Blouin (University of Michigan)

With the support of the American Historical Association

Discussants: Tom Dublin (SUNY Binghamton)

                      Kathryn Kish Sklar (SUNY Binghamton)

 

Session 1:  Digital History: Challenges and Possibilities

- Tom Dublin and Kathryn Kish Sklar (SUNY Binghamton):

   History of Women:  Challenges of archival database construction

Kathryn Sklar: 

  New Digital Media and the New History of Human Rights

- Patrick Murray-John

   Omeka, a (partly) international platform 

- Serge Noiret

   Who owns History and Memory in the web? Challenges and Possibilities of Digital Public History

- Alla Kovalova

   Digital Historiography and Authors’ Rights: Challenges and Perspectives

- Yvan Combeau (Université de La Réunion-Océan Indien): 

   The Screen and Digital Archives 

 

 

2 PM-5:15 PM/14 h-17 h 15 

Movie Hall, Shandong Hotel  

 

Organizers: Claire Potter(The New School of Public Engagement)   

                     Francis Blouin (University of Michigan)

With the support of the American Historical Association

Discussants: Tom Dublin (SUNY Binghamton)

                      Kathryn Kish Sklar (SUNY Binghamton)

 

Session 2:  New Tools, New Narratives, New Histories

- Adam Kosto (Columbia University):

   Digital Developments: Medieval European Diplomatic Sources

- Silvia Orlandi (Sapienza University of Rome):

   EAGLE  European network of ancient Greek and Latin epigraphy:  Ancient inscriptions in the digital era

- Andrea Nanetti (Singapore Nanyang Technical University) and Siew Ann Cheong (Singapore Nanyang Technical University): 

   Web based automatic narratives for interactive global histories: The maritime silk road 1205-1533

- Guido Abbattista

   Digital frontiers for research on Modern History: resources and methodology

- Jean-François Sirinelli:

   L’historien, le politique et le numérique : un triangle complexe

 

         


Evening Session

Promoting Digital History internationally

Promouvoir l’Histoire Numérique internationale

Roy Rosenzweig Center for History and New Media projects and the role of THATCamp (The Humanities and Technology Camp)

Les projets du Roy Rosenzweig Center for History and New Media et le rôle de THATcamp (The Humanities and Technology Camp)

 

7:45 PM-9:30 PM/19 h 45-21 h 30                  

Movie Hall, Shandong Hotel

  

- Serge Noiret (President of the International Federation for Public History; European University Institute, Florence):

   Introduction

- Patrick Murray-John (Roy Rosenzweig Center for History and New Media, Department of History and Art History, George Mason University):

   The Humanities And Technology Camp: How an informal conference structure spreads knowledge and interest in the Digital Humanities


Wednesday 26 August morning, Wednesday 26 August afternoon, Thursday 27 August morning: the half days sessions/Mercredi 26 août matin, mercredi 26 août après-midi, jeudi 27 août matin : les séances d’une demi-journée

 

 

Wednesday 26 August morning/Mercredi 26 août matin

 

SpecialisedTheme 1/Thème spécialisé 1

The History of Writing Practices and Scribal Culture

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Shandong High Speed Hall, Shandong Hotel

 

Organizer: Martyn Lyons (University of New South Wales, Australia)

With the support of the Australian Historical Association

Discussant: Rita Marquilhas (Lisbon University)                         

 

- Germaine Warkentin (University of Toronto):

   Writing without the Alphabet: A New Typology of Writing Systems

- Duncan Campbell (Australian National University):

  Liu E’s Diaries: The World of a Late Qing Collector     

- Francis Joannès (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne):

  The Babylonian scribes and their Libraries

- Antonella Ghignoli (La Sapienza University of Rome):

   Scripts and Signs in Documents of Early Medieval Europe: Origins, Transmission, Functions

- John Gagné (University of Sydney, Australia):

  Paper World: The Materiality of Loss in the Premodern Age

- Arianne Baggerman (Erasmus Universiteit Rotterdam, Netherlands):

   The changing perception of time and the development of auto-biographical writing in the Netherlands in the 18th and early 19th centuries.

- Anna Kuismin (University of Helsinki, Finland):

  Generic sources of life writing ‘from below’ in 19th-century Finland

- Martyn Lyons (University of New South Wales, Australia):

   World War One and the Explosion of Popular Writing in Europe, c.1860-1920

 

 

SpecialisedTheme 2/Thème spécialisé 2

Wealth and Poverty

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Lu Xin VIP Hall, Shandong Hotel

 

Organizers and Discussants : Rafael Dobado González (Universidad Complutense, Madrid)

                                                 Julio Djenderedjian (Universidad de Buenos Aires)

With the support of the Argentinian National Committee, in partnership with the German National Committee

 

- Ciro Romano (University of Jyvaskyla):

   The “welfare” of religious initiative, in late medieval Italy; the case of the Neapolitan Monastery of Saint Peter and Sebastian in the end of 15th century

- Ernesto López Losa and Santiago Piquero Zarauz (University of the Basque Country):

   Spanish Real Wages in the North-Western European Mirror, 1500-1800. On the Timings and Magnitude of the Little Divergence in Europe

- Jorge Gelman and Daniel Santilli (Instituto Ravignani, Universidad de Buenos Aires-CONICET):

   The rich, the poor and the others. Growth and inequality  in Buenos Aires from colonial times to the end of 19th Century    

- María Inés Moraes and Carolina Vicario (Universidad de la República, Montevideo; Universität Tübingen):

   Been equal and been unequal in an Old Regime economy: Montevideo and its surroundings in the 18th century

- Moramay López-Alonso (Rice University, Houston):

   Assessing two centuries of poverty and inequality in Mexico  (1750-1950): an anthropometric approach.

- Oluremi A. Abiolu, Emmanuel B. Famokun (Federal University of Technology, Akure) and Grace Oluremi Akanbi (Emmanuel Alayande College of Education, Oyo):

   Wealth circulation in West Africa: an assessment of the old Oyo and Benin Kingdoms, and postcolonial Nigeria

- Timothy Cuff (Westminster College, New Wilmington, PA):

   Cadets Over the Life Course:  The Relationship of Early Adult BMI, Height, and Relative Mortality Among a Mid-Nineteenth Century U.S. Upper Class Cohort

- Zhou Yuxiang (Ludong University,Yantai):

   Relatively “affluent” and Labor Relations. An Analysis of American Labor of Consumption during Calvin Coolidge Government

 

 

Specialised Theme 3/Thème spécialisé 3

Crisis and Social Representations of History in the Post-1989 Era 

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Jinan Hall, Shandong Hotel

 

Organizers and Discussants: Antonis Liakos (University of Athens)

                                                Chris Lorenz (Free University of Amsterdam)

With the support of the International Committee for the History and Theory of Historiography

 

Two speakers in reserve

- Kalle Pihlainen (Turku University):

   The idea of history in the post-1989 crisis of the radical left

- Rolf Torstendahl (Uppsala University):

   History versus treaties. Historical and legal arguments in past and present conflicts on state frontiers

- Maria Bratolyubova (Southern Federal University, Russian Federation):
  Monuments and historical memory within the urban space of Rostov-on-Don 

- Nino Chikovani (Ivane Javakhishvili Tbilisi State University):

   Who is the “Other”? Identity Construction through History Education in the post-Soviet Georgia 

- Antonie Dolezalova (University of Economics in Prague):

   Between Continuity and Discontinuity: The History Education in the Czech Republic after Velvet Revolution

- Marat Gibatdinov (Tatarstan Academy of Sciences):

   History Wars in Tatarstan 

- Volodymyr V. Kravchenko (University of Alberta):

   Ukraine: re-interpretations and representations of the Soviet past

- Ivan Kurilla (European University at St.Petersburg):

   Patchwork of History: the Position of Russian Historians in the Epoch of Politicization of their research field 

- Polina Verbytska (Lviv Politechnic University):

   Search for social consensus in the issue of historical memory through Teaching History in border areas

- Joanna Wojdon (University of Wrocław and Institute of National Remembrance):

   Wars over the image of the communist past in history education in Poland

 

 

Specialised Theme 4/ Thème spécialisé 4

Urban Villagers: Everyday Life, Leisure and Socialist Cities

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Qingdao Hall, Shandong Hotel

 

Organizer: Sándor Horváth (Hungarian Academy of Sciences, Budapest)

With the support of the Hungarian National Committee

Discussant: Rosemary Wakeman (Fordham University, New York)

 

- Barbara Klich-Kluczewska (Jagiellonian University, Krakow):

   The Great Expectations. Concepts of Urban Life and Everyday Practices of Newcomers in Nowa Huta

- Ana Kladnik (Centre for Contemporary History – ZZF,Potsdam):

   The Regulation of Leisure for Building a New Town Center. The Case of Velenje in Slovenia in the Late 1950s

- Jérôme Bazin (University of Paris-Est Créteil):

   The Visual Frontier between City and Country: Landscapes on the Cities of a New Type

- Igor Duda (Juraj Dobrila University of Pula):

   Pioneers and the Urban Life. Modernization and Ideologization of Children’s Leisure in Socialist Croatia

- Dariusz Jarosz (Polish Academy of Sciences):

   ‘Peasantness’ and the Style of Everyday Life within the Polish Urban Expanse post 1945

- Elisabet Prudant (University of São Paulo) :

   The Democratization of the City during the Unidad Popular Government, 1970–1973   

- Maria Vasekha (Russian Academy of Sciences, Moscow):

   Modern Moscow Tradition of Hovering in the Public Baths as an Urban Leisure Phenomenon

 

 

Specialised Theme 5/Thème spécialisé 5

Narrating Pre-history

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Linyi Hall, Shandong Hotel

 

Organizer and Discussant: Donald Baker (University of British Columbia)

With the support of the Canadian National Committee

 

- LiuFengjun (Shandong University):

   The discovery of Gukewan

- Jin Guiyun (Shandong  University):

   Prehistoric subsistence —new data from China.

- Dennis Lee (Harvard University):

   Early Korean-Japanese Relations: Hegemonic Texts and Invisible Frontiers in the 5th - 6th Century

- Mark Byington (Harvard University):

   What archaeology tells us about the early history of states in and around the Korean peninsula

- Jorrit Kelder(University of Oxford) and Henk Singor (Leiden University):

   The use of texts as a guide to archaeological discoveries related to Troy

- Tammi Schneider (Claremont Graduate University, California) and Norma Franklin (University of Haifa):

   Biblical Archaeology

 

 

Specialised Theme 6/Thème spécialisé 6                

The Impact of Parliamentary Systems through the World

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Rizhao Hall, Shandong Hotel

 

Organizer: John Rogister (Institut de France) and Alan Forrest (University of York)

With the support of the International Commission for the History of Representative and Parliamentary Institutions 

Discussant:Maria Sofia Corciulo (University « La Sapienza », Rome)

 

- Zhu Xiuchun (Shandong University):

   System and Circumstance. The practice of  a parliamentary system in late Quin dynasty and in the Republic of China

- Mario Di Napoli (Chamber of deputies, Rome):

   The evolution of Parliaments after the Arab Spring

- Christiana Senigaglia (Université de Trieste):

   Parliament and Public Opinion in Max Weber's analysis

- Nertila Ljarja (Luigj Gurakuqi University, Shkodra):

   Parliamentarism in Albania between the wo World Wars

- Alicia Salmeron (Instituto de Investigaciones Dr Jose-Luis Mora, Mexico):

   La idea de democracia y de vida parlamentaria en el Mexico

- Valentina Vardabasso (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne):

   Les conférences interparlementaires du Parlement européen et les parlements de l'Amérique latine: échanges réciproques, 1970-1990

 

   

SpecialisedTheme 7/Thème spécialisé 7

Coutumes, normes et droits de la peine de mort

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Liaocheng Hall, Shandong Hotel

 

Organizer: Pascal Bastien (Université du Québec, Montréal)

With the support of the Canadian National Committee

Discussant: Frédéric Chauvaud (Université de Poitiers)

 

- Jérôme Bourgon (IAO-CNRS/ENS de Lyon):

   Pour l’exemple, mais pas pour le spectacle. Le paradoxe des exécutions chinoises et de leurs sources iconographiques ou textuelles.

- Falk Bretschneider (EHESS, Paris):

   Rituels punitifs et pluralité territoriale : la peine de mort dans l’espace germanique, 18e-19e siècles

-Robert Jacob (Université de Liège et Université Saint-Louis de Bruxelles):

  Fonder la cité, inventer l'homicide d'État

- Sofia Ciuffoletti (Università degli Studi di Firenze):

   La guerre de la nation contre un citoyen. Réflexion juridique sur la peine de mort en Italie et sur le dialogue transnational de son abolition

- Simon Grivet :

   Les exécutions californiennes : d’une justice frontière à un rituel d’État moderne, 1860-1940

- Ludovic Maugué (Université de Genève):

   La peine de mort en Suisse entre archaïsme et progressisme pénal : un bilan historiographique (18e-19e siècle)

- Xavier Rousseaux (Université Catholique de Louvain):

   Révolutions, dominations et peine capitale : le laboratoire belge, 18e-20e siècle

 

 

SpecialisedTheme 8/Thème spécialisé 8

Slavery, Emancipation and Freedom Panel

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Binzhou Hall, Shandong Hotel

   

Organizers: Gregory Downs (University of California,Davis)

                     Jane Landers (Vanderbilt University)

With the support of the American Historical Association

Discussant: Jane Landers

 

- Graham Russell Gao Hodges (Colgate University):

   The American Revolution and the Underground Railroad                                                                             

- João Reis (Federal University of Bahia):

   The Hausa Rebellions in Bahia, Brazil, 1807- c. 1816

- Michael Zeuske (University of Cologne):

   The Grand Narrative of “Abolition/ Emancipation” and the Realities of Slaveries and Trades in Human Beings in the 19th and 20th Century – A Global Perspective

-Patrick Manning (University of Pittsburgh):

   Datasets on the History of Slavery:Creating, Exchanging, and Preserving an Electronic Record for Study Worldwide

- Gregory Downs(University of California, Davis):

   Emancipation, Sovereignty and State-Building: The Challenge of Practical Freedom

 

 

Specialised Theme 9/Thème spécialisé 9

From Horseback to Space: Technological Progress and Social Development

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Yantai Hall, Shandong Hotel

     

Organizer: Zhang Baichun (Institute for the History of Natural Sciences, Chinese Academy of Sciences)

With the support of the Association of Chinese Historians

Discussant: Zhao Zhijun (Institute of Archaeology, Chinese Academy of Social Sciences, Beijing)

 

- Yuan Jing (Chinese Academy of Social Science, Institute of Archaeology):

   Research on Early Horse Domestication in China

- Liu Yu (Institute of Archaeology, Chinese Academy of Social Sciences, Beijing):

   Casting Technology and Craft Production of Bronze Wares in the Central Plains of China in Late Shang Dynasty (13th BC-11th BC)

- Marko Nenonen (University of Tampere):

   The dichotomy of horse-driven and ox-driven farming – a study of economic geography in eurore before the railways

- Chen Wei (Institute for the History of Natural Sciences, Chinese Academy of Sciences, Beijing):

   The Early History of Horseshoe: East and West

- Michael J. Neufeld (National Air and Space Museum Smithsonian Institution):

   The Global Proliferation of German Rocket Technology after World War II

- Li Chengzhi (Beihang University, Beijing): 

   Chinese Manned Spaceflight: Retrospect and Prospect

- Wang Fang (Institute for the History of Natural Sciences, CAS, Beijing)and Yury M. Baturin (S.Vavilov Institute for the History of Science and Technology, Russian Academy of Sciences):

   The Carvingup of German Rocket Technology by the USSR1944-1945

- Olga Zinovieva (Lomonosov Moscow State University):

   Communicating Discoveries in Urban Environment: Postmodernism and Science

 

One speaker in reserve

- Sun Lie (Institute for the History of Natural Sciences, Chinese Academy of Sciences, Beijing): 

   Technological Multi-source and its problems of Military Aviation in late Qing Dynasty and Republic Period

 

 

Specialised Theme 10/Thème spécialisé 10

Football: A Mirror of Globalisation History? 

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Zaozhuang Hall, Shandong Hotel

     

Organizer: Paul Dietschy(Université de Franche-Comté)

With the support of the French National Committee

Discussant: Pascal François (Institut d’Études Politiques de Paris)

 

Session 1:  Migrations, cultural transfers and internationalization of association football

- John Maynard (University of Newcastle, Australia):

   The Dragon Down Under – The 1922 Chinese Soccer Tour of Australia 

- Stéphane Mourlane (Université d’Aix-Marseille): 

   Italian Emigration and Football in the New World: Cultural Circulation and Transfers 

Session 2:  The World Cup and football globalization

- Bernardo Buarque(Fundação Getulio Vargas, Rio de Janeiro):

   The experience of the World Cups : Testimonials from Brazilian former players of the National Team from 1954 to 1982

- Thomas Fischer (Katholische Universität Eichstätt):

   Diego Maradona actor and product of football globalisation in practice and discourse

Session 3:  Football in the age of globalization

- Irakli Chkhaidze (Iv. Javakhishvili Tbilisi State University, Institute of Cultural Studies):

   Georgian Football: a Mirror of Nationalism’s history in the Era of Globalization

- Shao Minghua (Shandong University):

   Globalisation, integration, and development of cultural and creative industries of Soccer 

- Fernando SeguraTrejo (CIDE, Mexico): 

   FIFA as a non governmental organisation

 

 

Specialised Theme 11/Thème spécialisé 11

The Administrative Monitoring: the Figure of Suspect

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15        

Dongying Hall, Shandong Hotel     

 

Organizers: Jean-Pierre Deschodt (Institut catholique d’études supérieures)

With the support of the French National Committee

Discussant : Cylvie Claveau (Université de Québec à Chicoutimi)

 

- Jean-Marc Joubert (Institut catholique d’études supérieures, La Roche-sur-Yon): 

   Les pratiques de la suspicion

- Luca Fezzi (Università degli Studi di Padova):

   Monitoring the Suspect, private initiative and forged evidence. Roman Republic, the Bacchanal Affair and the Catilinarian Conspiracy

- Éric Georgin (Université Paris 2 Panthéon-Assas):

   Surveillance administrative et anticléricalisme : l'affaire des fiches

- Guillaume Bernard (Institut catholique d’études supérieures, La Roche-sur-Yon):

   De la suspicion de l'acte à celle de la personne au XVIIIe siècle

-Olivier Hanne (Centre de recherche des Ecoles de Saint-Cyr-Coëtquidan (CREC) et  laboratoire TELEMME de l'Université d'Aix-Marseille):

   Contrôle et « stigmatisation » dans l'Islam à l'époque médiévale

- Christophe Réveillard (CNRS-Université Paris 4 Sorbonne):

   Le suspect dans l'Union européenne

- Amadou Dramé (Université de Dakar): 

   La figure du « suspect » en contexte colonial : la politique de surveillance et de contrôle des marabouts en Afrique Occidentale Française

- André Louchet (Université Paris 4- Sorbonne):

   Géographie du suspect

 

 

Specialised Theme 12/Thème spécialisé 12

A Baby Boom Generation? For a Connected History

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Zibo Hall, Shandong Hotel

   

Organizer : Jean-François Sirinelli (Sciences PoParis)

With the support of the French National Committee

Discussant : Jens Boel (UNESCO)

 

- Florian Bieber (Graz University, Austria):

   A “Yugoslav” generation

- Duanmu Mei (Institut d’Histoire Mondiale, CASS, Beijing):

   A Chinese baby boom generation ?

- Ibrahima Thioub (Université Cheikh Anta Diop, Dakar, Senegal):

   Une génération de la decolonisation ?  (sous réserve)

- Alexis Vrignon (Université de Poitiers, France): 

   Baby boom generation and environmental concern. A connected history

- Verónica Zárate Toscano (President of the Mexican Committee of Historical Sciences, Instituto Mora, México) et Eduardo Flores Clair (Direccion de Estudios Historicos INAH, Mexico):

   La génération du baby-boom mexicaine à travers les historiens Aguilar Camin et Krauze

 

 

Specialised Theme 13/Thème spécialisé 13

Gender and Genetics in Historical Mortality Studies

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Dezhou Hall, Shandong Hotel   

 

Organizer: Angélique Janssens (Radboud Universiteit Nijmegen)

With the support of the International Committee for Historical Demography

Discussant: David L. Thomson (The University of Hong Kong)

 

- Hao Dong, James Lee and Cameron Campbell (Hong Kong University of Science and Technology):

   Gender, Kin Group and Mortality Clustering

- Angélique Janssens and Ben Pelzer (Radboud University Nijmegen):

   Intergenerational mortality risks in adult years during the nineteenth century in the Sundsvall and Skellefteå area in Northern Sweden

- Valérie Jarry, Marianne Caron and Alain Gagnon (University of Montreal):

   Do parental and grandparental ages at reproduction influence the offspring survival ?

-Sören Edvinsson (CPS, Umeå University):

   How history comes into heredity. Epigenetic aspects of disease and transmission over generations

- Michel Poulain, Anne Herm, Dany Chambre and Gianni Pes (Tallinn University, Université catholique de Louvain, Università degli Studi di Sassari):

   An attempt to link exceptional longevity, gender and genetics in an historical perspective: Villagrande (Sardinia)

- Jan Sundin, Sam Willner (Linköping University):

   Genetics, environment and gender. Two local societies through 260 years

 

 

Specialised Theme 14/Thème spécialisé 14

Writing History in Exile: Structures, Agendas, Personalities

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

VIP Room Mu Dan, Shandong Hotel  

 

Organizer and Discussant: Stefan Berger (Ruhr-Universität Bochum)

With the support of the International Commission for the History and Theory of Historiography

 

- Antoon de Baets (University of Groningen):

   Plutarch’s Thesis: the Contribution of Refugee Historians to Historical Writing in the 20th and 21st Centuries

- Ragnar Björk (Södertörn University, Stockholm):

   Temporary or Permanent Exile – and Additional Preconditions for Exile Scholars and Historical Scholarship from the Second World War until Today

- Volodymyr V. Kravchenko (University of Alberta):

   Ukranian Historical Writing in Canada: from Nationalism to Multiculturalism

- Marek Tamm (Tallin University):

   A Displaced History? A new “Regime of Historicity” among the Baltic Historians in Exile (1940s to 1970s)

- Edoardo Tortarolo (University of Eastern Piedmont, Turin):

   Gaetano Salvemini in Exile

- Xin Fan (State University of New York, Fredonia):

   The Anger of Ping-ti Ho: The China Complex in Double Exile

 

 

Specialised Theme 15/Thème spécialisé 15

Commodifying Home Labor: Domestic Work Over Time

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Auditorium, Nanjiao Hotel

 

Organizer: Eileen Boris (University of California Santa Barbara)

With the support of the International Federation for Research in Women's History

Discussant: Dirk Hoerder (Arizona State University and University of Salzburg)

 

Session 1

- Claire Lowrie(University of Wollongong):

   Domestic Service and Colonial Photography in Southeast Asia, 1880s-1930s

-Victoria Haskins (University of Newcastle, Callaghan):   

   Domestic outsiders: Childcare and resistance in Indigenous domestic service in Australia and the USA in the early 20th century

- Rosie Cox (Birkbeck College, University of London):

   The new servants for times of austerity: Au pairs in contemporary Britain

 

Session 2

- Inger Jonsson and Marie Ulväng (Uppsala University):

   Domesticity, new consumer goods and the development of the breadwinner-homemaker household in Sweden ca 1880-1930

- Nicola Foote (Florida Gulf Coast University):

  American Neo-Colonialism, the Home and Domestic Service in Latin America

- Cynthia Cooper (Columbia University):

   Sexual Danger in the Home: Domestic Work and Reproductive Rights

 

 

JointSession 1/Session jointe 1

Writing the History of the Indian Ocean

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Conference Room on the 5th Floor, Nanjiao Hotel    

 

Organizers: Yvan Combeau (Université de la Réunion-Océan Indiemy)    

                      Lucile Rabearimanana (Université de Tananarive)

With the support of the Commission internationale des historiens de l’océan Indien and of the French National Committee

Discussant: Jocelyn Chan Low (Université de Maurice)

 

- Shirin Akhtar (Jahangirnagar University):

   Writing the History of the Indian Ocean: Bengal Sea-borne Trade 14-15 Century

- Serge Bouchet (Université de La Réunion):

   La construction d’une image de l’océan Indien ancien : la perception de l’océan Indien dans les textes et représentations d’avant le XVIe siècle 

- Evelyne Combeau-Mari (Centre de Recherches sur les sociétés du Sud ouest de l’océan Indien, Université de La Réunion):

   Le basket-ball, vecteur de rayonnement des Chinois dans l’océan Indien (1930-1970) 

- Wang Juxin (Shandong Party School of CPC, Jinan):

   Research on the political relationship between Burmese Konbaung Dynasty and China’s Qing Dynasty

- Chantal Radimilahy (Musée d’art et d’archéologie, Université d’Antananarivo):

   Madagascar et les peuplements anciens dans le sud ouest de l’océan Indien 

- Jeannot Rasoloarison (Université d’Antananarivo):

   Impératifs socio-économiques et mobilité des travailleurs dans les îles du sud-ouest de l’océan Indien du début du XXème siècle à nos jours 

 

 

JointSession 2/Session jointe 2

The Cold War and the Welfare State

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Conference Room on the 4th Floor, Southern Building, Nanjiao Hotel

 

Organizers: Pauli Kettunen (University of Helsinki)

                    Klaus Petersen (University of Southern Denmark)

With the support of the Finnish and the Danish National Committees

Discussant: Pauli Kettunen (University of Helsinki)

 

- Pauli Kettunen and Klaus Petersen:

   The Cold war and the Welfare State – what are the possible links ?

- Silvia Inaudi (University of Turin):

   An Italian case of study between Welfare State and international relations: the Amministrazione Aiuti Internazionali (1947-1962)

- Eloisa Betti (University of Bologna):

   Gendering welfare policies in the Cold War. The case of Bologna, a Communist city in the West

- Tapio Bergholm (University of Eastern Finland) and Matti Hannikainen (University of Tampere):

   Between East and West: The Making of the Finnish Welfare State Model 1944–1990

- Monika Baár (University of Groningen):

   Disability Welfare as a Subject of Systemic Competition during the Cold War

- Mette Buchardt (Aalborg University)  and Maja Plum (University of Copenhagen):

   The Nordic model of education and “the Sputnik shock”. Systemic competition during the Cold War and its aftermath in the educational system, Denmark 1957-1961 and 2008-2012

- Dean J. Kotlowski (Salisbury University):

   A Foretaste of Cold War Liberalism? Paul V. McNutt and the Idea of Security in the United States and the Philippines during 1930s and 1940s

 

 

Joint Session 3/Session jointe 3

Globalization, National Patterns of Development and Strategies of Firms (XIXth-XXth Century)*

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Room 1012, Club of Nanjiao Hotel

    

Organizers: Dominique Barjot (Université Paris 4 Sorbonne)

                      Lu Yimin (Zhejiang University, Hangzhou)

With the support of the French National Committee and the International Economic History Association

Discussant: Harm Schroeter (University of Bergen)

 

- Dominique Barjot (Université Paris-Sorbonne):

Globalization, National Patterns of Development and Strategies of Firms (XIXth-XXth Century). Summary report on the Preconferences of Paris and Hangzhou

- Gong Yingyan (Ningbo University):

   The Bao-Shun Steamship and her captain: a Chinese way to react the Globalization in the late 19th century

- Huang Chun (Renmin University in China),  WANG  Jue (Renmin University in China):

China's Path to Become a Modern Nation: Industrialization, Learning Strategy and System Choice

- Hong Sung Chan (Yonsei University), LEE Jong Hwa (Yonsei University), KI Mi Lim (Yonsei University) : The Internal Origins and Continuance of Korean Capitalism: Based on the Kims of Seoul’s Il-gi (1919)

- Yago Kazuhiko (Waseda University):

Japanese economic growth after WWII: international aspects revisited

- Pierre Lanthier (University of Trois-Rivières, Québec, Canada):

   The Indian Economy and Technological Transfers since 1949

- Youssef  Cassis (European University Institute, Florence):

 Europe’s financial capitals since the early twentieth century

- Philippe Mioche (University of Provence):

   Globalization and the European Steel and Iron Industry since 1945

- Fan Dingliang (Zhejiang University):

   Family and World: The German Family Firms in the Second Half of the 20th Century

 

 

* This session is the continuation of two conferences which  were held in Paris (18th September 2014- 19th September 2014) and Hanghzou (6th November 2014- 8th November 2014) and the organizers of this session will present in their introduction the summary report of these conferences /Cette session se place dans la suite de deux colloques qui ont eu lieu à Paris (18 septembre 2014- 19 septembre 2014)  et à Hanghzou (6 novembre 2014- 8 novembre 2014), et les organisateurs de cette session présenteront dans leur introduction le résumé des résultats de ces colloques

 

 

Joint Session 4/Session jointe 4

New Approaches to History of Diplomatic Practices /Nouvelles approches de l’histoire des pratiques diplomatiques

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Room 1013, Club of Nanjiao Hotel    

 

Organizers:Laurence Badel (Université de Paris 1 Panthéon-Sorbonne)

                     Eckart Conze(Philipps-Universität Marburg)

                     Rui Kohiyama (Tokyo Woman's Christian University)

With the support of the Commission of History of International Relations, the Japanese National Committee and the International Federation for Research in Women's History

Discussant: Eckart Conze(Philipps-Universität Marburg)

 

- Glenda Sluga (University of Sydney):

   From Germaine de Staël to Dorothea Lieven: Women, diplomacy and international politics before and after the Congress of Vienna / De Germaine de Staël à Dorothea Lieven : femmes, diplomatie et relations internationales avant et après le Congrès de Vienne

- Matthias Schulz(Université de Genève):

   Between International Governance and Imperialism: Diplomatic Practices and Repertoires of Action of the European Concert of Powers

- Vincent Laniol (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne):

   Culture of war and men of peace ? French diplomats at the end of the Great War / Culture de guerre et hommes de paix ? Les diplomates français au sortir de la Grande Guerre (1918-1919)

- Andrea Wiegeshoff (University of Marburg):

   The  «  New Look »  of German diplomacy facing the challenges of multilateralization after the Second World War / Le « New Look » de la diplomatie allemande face aux défis du multilatéralisme après la Seconde Guerre mondiale

- Alexandre Moreli (Fundação Getulio Vargas, Rio-deJaneiro):

   Aiming to rise and to lead: the reorganization of the Brazilian diplomatic corps in the aftermath of the Second World War/A la recherche de croissance et d’influence: la reconstruction du corps diplomatique brésilien au lendemain de la Seconde Guerre Mondiale

- Pauline Milani, Matthieu Gillabert(Université de Fribourg):

   A public diplomacy for the Neutrals? The Swiss, Finish and Swedish cases during the Cold War (1948-1975) /  Une diplomatie publique pour les Neutres ? Les cas suisse, finlandais et suédois pendant la Guerre froide (1948-1975)

- Pierre Journoud (Institut de Recherches stratégiques de l'École militaire, Paris):

  Public and secret diplomacy during the Vietnam War. The French connection

 

 

Round Table 1/Table ronde 1

New Approaches in the Field of Biography

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Room 3013, Club of Nanjiao Hotel 

 

Organizer: Tiina Kinnunen (University of Oulu)

With the support of the Finnish National Committee

 

Commentators:

- Birgitte Possing (Danish National Archives)

- Benito Bisso Schmidt(Federal University of Rio Grande do Sul)

- Maarit Leskelä-Kärki (University of Turku)

- Catherine Horel (CNRS, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)

 

Round Table 2/Table ronde 2

Closing the Blue Whole

 

9 AM-12:15 PM/9 h-12 h 15  

Room 3012, Club of Nanjiao Hotel

     

Organizer: Ingo Heidbrink (Old Dominion University, USA)

With the support of the International Committee for Maritime History

 

Commentators:

- Fei Sheng (Sun Yat-sen University, Guangzhou)

- Lewis R. Fischer (Memorial University of Newfoundland, Canada)

- Malcolm Tull (Murdoch University, Australia) and James Reveley (University of Wollongong, Australia)

- Stig Tenold (Norwegian School of Economics) and Jari Ojala (University of Jyväskylä)


 

 

 


 

Wednesday 26 August afternoon/Mercredi 26 août après-midi

 

Specialised Theme 16/Thème spécialisé 16

Late Antiquity in Contemporary Debate

2 PM-5:15 PM/14 h-17 h 15    

Yantai Hall, Shandong Hotel

 

Organizer: Rita Lizzi Testa (Università di Perugia)

With the support of the Italian National Committee

Discussant: Hervé Inglebert(Université de Paris Ouest Nanterre-La Défense)

 

- Ando Cliff (University of Chicago):